אבחון קנדידה

לרוב הקנדידה נמצאת בגופו של כל אדם במצב מאוזן עד אשר היא מתפרצת מסיבות שונות ואז נותת את אותותיה כזיהום בגוף האדם. אבחון קנדידה מקצועי יש לבצע רק לאחר קבלת תוצאות מעבדה מומחית ומקצועית אשר הינה חד משמעית לגבי כל סוגיה. קנדידה יכולה להימצא במעי, באיברי המין, אוזניים, בחלל הפה בציפורניים ובעור ועוד….אבחון קנדידה בבדיקת דם אינה מושלמת כי הבדיקה לא מגלה את כל הסוגים.

אבחון קנדידה ותסמינים:
תחילה חשד לקנדידה : אם החלו להיווצר תסמינים של גרד ואדמומיות בעור, לא רק באיזורים אינטימיים. סימנים נוספים יכולים להיות כאבי בטן תכופים, עייפות ומצב רוח ירוד, או מנגד חוסר שקט נפשי וחוסר מנוחה לפרקי זמן ממושכים במהלך היום, מצבי רוח משתנים באופן קיצוני או הרגשה כללית של חוסר שקט. סימנים אלו עדיין לא מעידים על קנדידה או שוללים את התפרצות זיהום קנדידה.  לצורך ביצוע אבחון פטרת קנדידה יש צורך בבדיקת מעבדה סטרילית באופן מקצועי. כאמור הבדיקה הינה בלקיחת דגימה של צואה, ומשטחים שונים הכל בהתאם לחשד של סוג הקנדידה שהתפרצה. בדיקת דם פשוטה לא מכסה את כל סוגי הקנדידה, תוצאות חסרות עלולות להוביל לאבחון קנדידה לא מדוייק אשר עלול מן הסתם להוביל לטיפול לא נכון מול הקנדידה בניסיון לעצור אותה ולהפסיקה כליל.
אבחון קנדידה מקצועי :
על כן לאחר קבלת התוצאות המדוייקת מהמעבדה יחד עם פגישה מול מומחה לקנדידה – ניתן להגיע במדוייק לאבחון קנדידה מדוייק. הבדיקה במעבדה הינה חד משמעית ומקיפה את כל הסוגים של הקנדידה. וישנם לא מעט סוגי קנדידה, כמה עשרות שאם אובחנו נכון וגם מוקדם – אפשר למגר אותם. יש לאבחן גם את סוגי הקנדידה וגם את איזור ההימצאות. הפענוח המקצועי של תוצאות בדיקת הקנדידה יוביל למסקנות ואחבחון נכון. קורה גם לעיתים שהקנדידה מתיישבת על דפנות המעי. את אותם תסמינים של כאבי בטן וגם בטן נפוחה או כזו שמרגישים עוויתות בבטן כאילו הקיבה פועלת כמו מפעל תעשייתי או מערבל מזון.

זכרו כי סימפטומים של קנדידה אינם מעידים על הימצאותה. גם רעב למתוק ומאפי בצק שונים יכולים לעורר חשד בצירוף הבדיקות שנעשו במעבדה. זו עלולה להיות טעות לאבחן קנדידה רק במבט של רופא. אם על ידי הסתכלות רואים סימנים לבנים על הלשון ובחלל הפה או גרד  בעור  – אינו מעיד על הימצאות קנדידה ובמיוחד לא מזהה את סוג הקנדידה.
עין האדם אינה משתווה למיקרוסקופ ! להנחות מטופל/ת לפתוח פה גדול להוציא לשון ולהגיד אההההההה ארוך – אינו אבחון קנדידה שנותן תוצאות וודאיות.

במיוחד אם הדגימה צריכה לשהות בצלוחית הפטרי תקופת מה. רק לאחר מכן מתחילים בטיפול בקנדידה. בטיפול הנכון כמובן. לא כזה שנשען על בדיקות חלקיות שלא מזהות את כל הסוגים.