בדיקת קנדידה

מהי בדיקת קנדידה, רק במעבדה או עם ערכת בדיקת דם שניתן לרכוש?

הבדיקה של הימצאות הפטריה זהו ייקבע את סוג טיפול  בקנדידה מייד בסיום האבחון באופן מקצועי, אחרת התוצאות לא יעיליות ב 100 האחוזים. בבדיקת מעבדה נוטלים דגימות שנלקחו, מציבים בצלחת פטרי ומניחים במקום סטרילי מבודד. משך ההמתנה הינו לפחות יומיים עד ארבע ימים שלמים בהתאם לסוג הזן אשר ייצמח וייתפתח בצלוחית הפטרי. בדיקת נוספת : בדיקות כלליות (כגון בדיקות דם שגרתיות או מוכוונות) היכולות לרמז על מצב בריאותו הכללי של החולה.

פטריית הקנדידה נמצאת בגופו של כל אדם – אבל בכמויות שונות ומכאן גם לא תמיד יישנה התפרצות של פטריית הקנדידה בגוף האדם. הקנדידה יכולה להופיע במעי, על פני העור ,בריאות, בדרכי השתן, בנרתיק ועוד…היא יכולה להתקיים בצורה מאוזנת בגוף (במעיים) ללא הפרעה לתפקוד יומיומי, אולם אם הופר האיזון והיא התפרצה – מתחילות הבעיות. יישנה חשיבות לביצוע בדיקה וקבלת תוצאות מדוייקות ולא כלליות בכדי לתת מענה טיפולי מתאים עד למיגור הקנדידה. ישנם הרבה זנים שמגיבים לטיפול תרופתי – ואכן לאחר תקופת טיפול מבוקרת ונכונה  – הקנדידה נעלמת. אולם ישנם כמה סוגי קנדידה שהם עמידים לתרופות הקיימות ונדרש הרבה יותר מאמץ בכדי למגר את הקנדידה הזו עד לסופה. על כן גם בעת ביצוע בדיקת הקנדידה – חשוב שהבדיקה תבוצע, ולא לסמוך על השערה אישית או קביכעה של חברה. מכרים לא יכולים לבדוק קנדידה. תוצאות לא נכונות יובילו לסתם טיפול מיותר ולא מתאים ובמיוחד לא נכון – שבמקרה הטוב לא יועיל. במקרה הרע הוא עוד עלול לגרום נזק בריאותי, זאת כמובן מלבד הבזבוז המיותר של כסף וזמן ייקר.

הנזק של בדיקה ותוצאות לא נכונות אשר גוררות טיפול לא נכון . טיפול קנדידה עוד עלול לגרום שפטריה ( שלא זוהתה נכון ) לא תעלם. בתחילה אולי ייסתמן שיפור והקלה אולם בהמשך הפטריה תתעצם עד כדי פיתוח עמידות. למשל בדיקת קנדידה שלא זיהתת בוודאות קנדידה גלברטה, תוביל מן הסתם לטיפול קנדידה לא נכון ולא יעיל כי היא מצריכה טיפול מתאים לא סטנדרתי כמו שאר זני הקנדידה. ישנם.