בדיקת קנדידה

ראשית – בדיקת קנדידה רק במעבדה.

הבדיקה במעבדה זהו שלב ראשוני של התחלת כל תהליך אבחון קנדידה באופן מקצועי – אחרת התוצאות לא אמינות ב 100 האחוזים. את הדגימות שנלקחו מציבים בצלחת פטרי ומניחים במקום סטרילי מבודד. משך ההמתנה הינו לפחות יומיים עד ארבע ימים שלמים בהתאם לסוג הזן אשר ייצמח וייתפתח בצלוחית הפטרי.

פטריית הקנדידה נמצאת בגופו של כל אדם – אבל בכמויות שונות ומכאן גם לא תמיד יישנה התפרצות של פטריית הקנדידה בגוף האדם. הקנדידה יכולה להופיע במעי, על פני העור ,בריאות, בדרכי השתן, בנרתיק ועוד…היא יכולה להתקיים בצורה מאוזנת בגוף ללא הפרעה לתפקוד יומיומי, אולם אם הופר האיזון והיא התפרצה – מתחילות הבעיות. יישנה חשיבות לביצוע בדיקה מדוייקת וקבלת תוצאות מדוייקות ולא כלליות בכדי לתת מענה טיפולי מתאים עד למיגור הקנדידה. ישנם הרבה זנים שמגיבים לטיפול תרופתי – ואכן לאחר תקופת טיפול מבוקרת ונכונה  – הקנדידה נעלמת. אולם ישנם כמה סוגי קנדידה שהם עמידים לתרופות הקיימות ונדרש הרבה יותר מאמץ בכדי למגר את הקנדידה הזו עד לסופה. על כן גם בעת ביצוע בדיקת הקנדידה – חשוב שהבדיקה תהיה מקצועית במעבדה, ולא לסמוך על בדיקת דם לקנדידה משום שאינה מקיפה את כל הזנים הקיימים. תוצאות לא נכונות יובילו לסתם טיפול מיותר ולא מתאים ובמיוחד לא נכון – שבמקרה הטוב לא יועיל. במקרה הרע הוא עוד עלול לגרום נזק בריאותי, זאת כמובן מלבד הבזבוז המיותר של כסף וזמן ייקר.

הנזק של בדיקה ותוצאות לא נכונות אשר גוררות טיפול לא נכון . טיפול קנדידה עוד עלול לגרום שהקנדידה ( שלא זוהתה נכון ) תפתח עמידות לתרופות מסויימות. בתחילה אולי ייסתמן שיפור והקלה אולם בהמשך הקנדידה תתעצם עד כדי פיתוח עמידות גבוהה יותר. למשל בדיקת קנדידה שלא זיהתת בוודאות קנדידה גלברטה, תוביל מן הסתם לטיפול קנדידה לא נכון ולא יעיל כי היא מצריכה טיפול מתאים לא סטנדרתי כמו שאר זני הקנדידה. ישנם  הרבה מאוד זני קנדידה ורק בדיקה מקצועית במעבדה תמצא את הזן הנכון – אם הוא קיים כמובן.