טיפול בקנדידה

הטיפול – רק לאחר קבלת אבחון מדוייק.

רק לאחר קבלת תוצאות הבדיקות  וביצוע אבחון קנדידה מדוייק אשר יודע לאשש בוודאות כי קיים זיהום קנדידה מסוג ספציפי ניתן לגשת ולהכין מערך טיפול בקנדידה שלם ומקיף. חשוב לזכור הטיפול הינו אינדיבידואלי לאחד,והוא אינו דומה כטיפול לאחר. כל מטופל/ת בהתאם לסוג הקנדידה מול המטופל, שהרי כל אחד ואחת מאיתנו שונה מהשני במצבו הגופני,הבריאותי,תזונתו,סדר יומו,גילו,מצבו הנפשי שניגזר לרוב מסדר יומו, מצב המערכת החיסונית שלו/ה, שלב הזיהום וכהנה…

צעדי טיפול בקנדידה :
בכדי למקד את הטיפול היעיל בקנדידה ולזרז את ההחלמה עד לסופה – צריך למלא אחר כל הנחיות הטיפול ולהקפיד לא לדלג על שלב, גם אם נדמה שהוא מיותר או לא נחוץ. זיכרו הטיפול הינו מערך שלם של צעדים :

  • תזונה נכונה
  • תרופות מתאימות
  • הימנעות ממאכלים
  • הגיינה

ההימנעות ממאכלים מסויימים משלימה את התזונה הנכונה. ישנם לא מעט מאכלים שממש מעודדים את התפשטות הקנדידה. הפטריה ניזונה מהם בתאבון גדול.  לכן מומלץ מיידית להימנע מאכילת סוכרים, קמח לבן, וסוגי שמרים. ברפואה הקונבנציונאלית עדיין לא מטפלים בכל חוליי הקנדידה עד שמגיעים למצב של חיסול הזיהום.

טיפול בקנדידה ותרופות :
שימוש בתרופות נכונות בהתאם למטופל מצבו הבריאותי וסוג הקנדידה אשר ממנה הוא/היא סובלים. מריחת קרם או משחה נגד פטריות  – לא ממש תועיל לחיסול הקנדידה. אולי המשחה הלא מתאימה בתחילה רק תרגיע את העור במקרה של קנדידה בעור. אולם אחרי כמה ימים היא תופיע שוב, ובייתר שאת. מתן תרופות לא נכונות ומתאימות לסוג אחד לא יועילו לסוג אחר. בנוסף רמת הדיהום הפטרייתי ושלב ההתפתחות שלו חשוב מאוד לקביעת תרופה נאותה. בבתי מרקחת ניתן גם לרכוש באופן חופשי ללא מרשם תרופות לקנדידה – אולם אלו אינן תרופות גלובליות שמתאימות לכל סוג של פטריה כזו או אחרת.

טיפול בקנדידה והגיינה:
היגיינה הינה חשובה מאין כמוה. שהיא בבריכות שחיה ו/או גקוזי לא מומלצת כלל במיוחד לא בתקופת הטיפול בקנדידה. אלו מקומות לחים ומאוד וממש מושלמים להדבקה של קנדידה, גם קנדידה במעיים אם בטעות חדרו מים לפה וממש בלעתם מעט. משם הדרך קצרה מאוד אל המעי. גם היגיינה אישית תועיל במיוחד לכאלה שעבודתם כרוכה בשהיה במקומות לחים עם נעלי עבודה סגורים במשך רוב שעות היממה. יש להחליף תחתונים וגרביים בתדירות גבוהה. להקפיד להמנע מלבישת בגדים צמודים שנוטים להתחכך באיזורי מפשעה, ברכיים, בית שחי וכהנה.  קורה לא אחת שהטיפול הינו בבחינת טיפול בתסמינים עד למצב של תקווה כי בכך הסתיים הטיפול. אולם קנדידה הינה פטריה עקשנית שקמה וחוזרת ומתפרצת שוב – כמו עוף החול השורד ללא לאות וללא הסכמה לחיסולו. מידע אודות קנדידה והגיינה באתר מכבי.

טיפול בקנדידה ותזונה :
התחלה של טיפול בקנדידה זה  התזונה הנכונה או יותר נכון לאמר – הימנעות מכמה מרכיבים שהם כמו מזון מלכות מבורך עבור התעצמות קנדידה. קמח סוכר ושמרים אלו הם האהובים ביותר על הקנדידה. הם מעצימים וגורמים לה להתפשט ולהתבסס בכל מקום בגוף שבהם היא יכולה לקנן ולחיות. הדיאטה המומלצת כנגד המרכיבים המזיקים הם : שימוש ומאכל של לחם מקמח מלא, והמרה של הסוכר בתחליפי סוכר כגון : סטיביה ומולסה. ישנם עוד לא מעט מריכיבי דיאטה מומלצים אשר יכולים גם לעזור למגר את הזיהום הפטרייתי הזה. אבל צריך להתאים אותם לכל אחד בהתאם תוך התחשבות באדם הנגוע עצמו וסוג הקנדידה.

ובכלל אורח חיים בריא עם הקפדה על תזונה נכונה מותאמת, והמנעות ממרכיבים ספציפיים יתרמו גם לבריאות הכללית שלכם הרבה ממה שנוטים האנשים להאמין.

טיפול בקנדידה לאחר בדיקה
ראשיתו של כל טיפול הוא בהתאם לתוצאות הבדיקה והאבחון. הטיפול בקנדידה יכול להתבצע בפרק זמן קצר, וישנם מקקרים בהם הטיפול בקנדידה העקשנית עלול להתארך עד לכדי חודשיים ושלוש. במקרים מסויימים אף יותר. הסיבות הן שונות : סוג הקנדידה, מצבו הבריאותי של החולה, ההתנהלות הנכונה והקפדנית במשך הטיפול כגון נטילת תרופות,התזונה, אורך החיים, הימנעות מגורמים מפריעים, גילו של החולה, מצבו הנפשי ועוד…
גם אם נדמה בשלב מסויים כי הקנדידה נעלמה, ייתכן שהיא עדיין פעילה. לא להכנס לשאננות ולהתחיל לזלזל בכל הטיפול. בשלב זה מומלץ לבצע בדיקת קנדידה  אשר תאשר כי מיגרתם אותה כליל. בדיקת של קנדידה היא האישור הנכון והקובע כי הקנדידה נבלמה ונעלמה.