קנדידה בנרתיק

קנדידה הינה פטריית שמר (YEAST) הנפוצה מאוד בגוף האדם.

אחד המקומות בהם היא יודעת לגרום לדלקות עם תסמינים טורדניים ופגיעה באיכות החיים הוא קנדידה בנרתיק האישה.

ישנם עשרות זנים (סוגים) של פטריית קנדידה כשהנפוץ שבהם הוא ה Candida Albicans. חלקם ידועים בעמידותם לטיפול תרופתי, למשל ה Candida Glabrata.

קשר קנדידה

תסמיני קנדידה בנרתיק

תסמינים כמו אודם מקומי בפות, גרד (לעתים עז) בפות ובנרתיק (לעתים האישה מדווחת שיש לה רצון להכניס מסרגה לנרתיק), צריבה קשה, כאבים ביחסי מין והפרשות חריגות, לעתים בעלות מרקם גבינתי שיכולות להיות עם ריח לא נעים (אך לא ריח חריף של דגים – זהו תסמין של זיהומים אחרים) הם חלק מתמונה קלינית של פטרייה בנרתיק.

דלקת קנדידה בנרתיק

דלקת בנרתיק הנגרמת ע"י פטריית הקנדידה היא נפוצה מאוד בקרב נשים מכל הגילאים – מנערות בתולות ועד נשים מבוגרות בגיל הבלות אך הן נפוצות בעיקר בקרב נשים בגיל הפוריות. הסטטיסטיקה אומרת שכ- 75% מהנשים יחוו דלקת פטרייתית לפחות פעם בחייהן וכ- 5% מכלל הנשים סובלות מהבעיה באופן חוזר או אף כרוני. זו אינה בעיה מסכנת חיים אך כאמור, היא פוגעת קשות באיכות החיים ובחיי הזוגיות.

בניגוד למה שנוטים לחשוב, קנדידה אינה פוגעת ישירות בפריון (בסיכוי להרות) אך היות ותסמיניה גורמים להימנעות מיחסים אינטימיים, היא כן פוגעת, באופן עקיף, בסיכויי הכניסה להריון. יש לציין גם כאן בניגוד למה שנוטים לחשוב, שקנדידה אינה נחשבת למחלה המועברת בדרכי מין. יש אמנם מקרים נדירים למדי של קנדידה על איבר המין הגברי (נקרא Canida Balanitis) אך ברוב רובם של המקרים האישה בעצם "מדביקה את מעצמה" כשמקור הקנדידה הוא במערכת העיכול, שם היא נמצאת אצל כלל האוכלוסייה. זה גם המקום לציין שטיפול יעיל בקנדידה בנרתיק יכלול גם טיפול בקנדידה במערכת העיכול בכדי למנוע הישנות הבעיה. דבר זה לרוב לא נעשה במסגרת טיפול קונבנציונלי אצל רופא הנשים.

אבחון קנדידה בנרתיק

אבחון הקנדידה נעשה לרוב על סמך התמונה הקלינית. זאת אומרת על סמך התלונות, התסמינים והבדיקה הרפואית. ניתן לשלוח משטח מהנרתיק שיכול להראות על הימצאותה של הקנדידה ולעתים אף לציין את הזן הספציפי אך לעתים הקנדידה מתקשה לצמוח בתרבית, ומשטח שלילי לא שולל לחלוטין את הימצאותה. כן חשוב, במסגרת האבחון, לשלול סיבות אחרות לדלקת כגון ווגינוזיס חיידקית, טריכומונס (תפיל) וחיידקים אחרים. זאת ניתן לעשות בקלות באמצעות בדיקת שתן ל STD (מחלות המועברות בדרכי מין). כאמור, הקנדידה נמצאת במערכת העיכול אצל כלל האוכלוסייה ואין כל טעם לבצע בדיקות צואה לקנדידה.

הגורמים לקנדידה בנרתיק

ישנם גורמים רבים היכולים לגרום להתעוררות הפטרייה או להחמרת התסמינים.

שימוש תכוף וממושך באנטיביוטיקה רחבת טווח נוטה לחסל את החיידקים הטובים (לקטובצילוס ודומיו), זה גורם לירידה בחומציות הנרתיק (הופכת להיות בסיסית יותר) ומאפשר את שגשוגה של הקנדידה. סוכרת לא מאוזנת היא גורם נוסף. הקנדידה אוהבת סוכר וניזונה ממנו. טיפול הורמונלי, כולל גלולות למניעת הריון, עלול במקרים מסוימים להחמיר או להקשות על פתרון הבעיה היות והורמון האסטרוגן גורם לעלייה ברמת הגליקוגן (סוכר) בתאי רירית הנרתיק. גם הריון הוא מצב המחמיר או מעורר לעתים את תסמיני הקנדידה. כל מצב או מחלה הגורמים לפגיעה במערכת החיסון עלולים להחמיר את בעיית הקנדידה בנרתיק גם כן.

לאור כל זאת ברור שאבחון רפואי טוב אינו יכול להתייחס לנרתיק כאיבר חולה בודד ויש להתייחס למצב הרפואי הכללי של האישה כשאנו באים לטפל בבעיית הקנדידה.

טיפול תרופתי לקנדידה בנרתיק

הטיפול התרופתי המקובל יכלול לרוב תרופות אנטי פטרייתיות בצורת משחות מקומיות, קרמים ונרות להחדרה לנרתיק (כגון אגיסטן ואחרים) ולעתים גם כדורים (כגון פלוקונזול או איטרקונזול).

כאמור, טיפול בקנדידה נועד  למנוע את הישנות הבעיה, חשוב להתייחס לנוכחות הקנדידה במערכת העיכול ולטפל בה גם שם במידת הצורך.

חשוב גם לבצע את השינויים הדרושים באורח החיים והתזונה ולשמור על תזונה מאוזנת (לא קיצונית) שלא תהיה עשירה בפחמימות וסוכרים פשוטים (מתוק) וכן להמעיט במוצרי חלב בקר, אלכוהול ומוצרים המכילים שמרים. רצוי גם ללבוש לבוש אוורירי שאינו צמוד או עשוי ניילון (למשל גרביונים) כדי למנוע תנאי לחות וחום באזור, אותם הקנדידה אוהבת כל כך.

ישנו גם מגוון רחב מאוד של טיפולים אלטרנטיביים ועממיים וגם טיפולים רפואיים ייחודיים כגון טיפולי ההיפרתרמיה (חימום הנרתיק) ואוזון (O3) כפי שמבוצעים בקנדידה קאר.